Allan Wake 2: 5 rzeczy, które chciałbym zobaczyć w kolejnym horrorze Remedy!

0 Comments


Plakat Alan Wake II

Przez lata Alan Wake siedział nietknięty w mojej bibliotece Steam, relikt moich niecierpliwych i mniej doświadczonych dni w grach. Niedawno jednak postanowiłem dać mu kolejną szansę i ku mojemu zaskoczeniu, zakochałem się w nim po uszy.

Począwszy od fascynującej postaci Alana, a skończywszy na mechanice walki, którą niegdyś gardziłem, byłem całkowicie zauroczony grą. Moment nie mógł być lepszy, ponieważ Alan Wake 2 został zaprezentowany podczas Xbox & Bethesda’s 2023 Showcase.

Jednakże, choć uwielbiam oryginalną grę, mam kilka uwag, które mam nadzieję, że sequel rozwiąże. Przyjrzyjmy się pięciu aspektom, które z niecierpliwością czekam, aż Remedy rozwinie w tej wyczekiwanej kontynuacji!

Koniec z toporną rozgrywką, jak w pierwszej (i drugiej) odsłonie Alan Wake.

Choć uwielbiałem charakterystyczne starcia w Alan Wake, frustrująca i niezgrabna mechanika poruszania się i uników często prowadziła do mojej śmierci. Niezliczoną ilość razy musiałem ponownie uruchamiać grę, ponieważ Alan utknął lub został otoczony przez wrogów, co uniemożliwiło mi skuteczne manewrowanie.

Rozgrywka w survival horrorze Alan Wake
Chciałbym, żeby Alan Wake 2 był bardziej Resident Evil 7 niż Resident Evil 6

Alan Wake 2 to kolejny krok Remedy w kierunku gatunku survival horrorów, więc cieszę się, że gra odchodzi od nastawionej na akcję rozgrywki dominującej w takich spinoffach jak Alan Wake’s American Nightmare. Sądząc po grafikach koncepcyjnych, gra wydaje się obejmować niesamowitą atmosferę przypominającą wczesne gry Resident Evil – idealne dopasowanie do unikalnej marki psychologicznego horroru Alana Wake’a.

Alan Wake pisze swoją historię
Koniec z owijaniem w bawełnę. Prosto do historii!

Chociaż gra podobała mi się o wiele bardziej niż początkowo sądziłem, czułem, że gra została niepotrzebnie wydłużona pod koniec. Czułem się tak, jakby gra mogła zakończyć się rozdział lub dwa wcześniej, gdyby deweloper wyciął wiele niepotrzebnych zwrotów akcji. Mam nadzieję, że w sequelu nie będziemy robić rzeczy tylko ze względu na dodatkowy czas gry!

Desperacko chcę zobaczyć jakiekolwiek odniesienie do “Control” lub bezpośredni crossover w “Alan Wake 2

Wiemy na pewno, że Alan Wake i telekinetyczny thriller Remedy Control z 2019 roku istnieją we wspólnym wszechświecie. Jak fajnie byłoby kontynuować ten crossover w Alan Wake 2? Wiemy już, że fragmenty Alan Wake 2 rozgrywają się w Nowym Jorku, który dla tych, którzy potrzebują przypomnienia, jest lokalizacją najstarszego domu Federalnego Biura Kontroli. Nie jest wykluczone, że dyrektor FBC Jesse Faden pojawi się w grze, ale prawdziwe pytanie brzmi: czy będzie postrzegać Alana jako przyjaciela czy wroga?

Oddałbym lewą nerkę za grę Alan Wake w otwartym świecie!

Jeśli jest jedna rzecz, której nauczyliśmy się z poprzednich odsłon Alana Wake’a, to to, że tytułowy bohater potrzebuje bardziej mrocznej atmosfery i otwartej mapy świata do eksploracji.

Alan Wake był pierwotnie grą z otwartym światem. Podobnie jak gotowy produkt, był podzielony na noc i dzień – ale w innym celu. Segmenty dzienne nie służyły jedynie dialogom, narracji i przerwie od strzelanin, ale pozwalały graczowi przygotować się do sekwencji walki w nocy.

Tak więc Alan przemierzał otwarty świat w ciągu dnia, szukając broni i zasobów, aby przetrwać noc. Trochę jak w Dying Light, ale z mniejszą liczbą zombie i bardziej introspektywnym egzystencjalizmem. Sam Lake musiał być smutny, że porzucił ten pomysł. A przy całym tym gadaniu o survival horrorze wygląda na to, że nigdy tak naprawdę tego nie zrobił.

To wszystko, jeśli chodzi o pięć rzeczy, które mam nadzieję, że Alan Wake 2 będzie lepszy! Jeśli jeszcze nie grali Państwo w tę grę, warto sprawdzić ją przed premierą drugiej części! (Prawdopodobnie) nie będą Państwo żałować!

Tags: , , , , , , , ,