Poświęćmy chwilę na omówienie nowej umowy Twitcha z monetyzowanym streamerem.

0 Comments


Witam wszystkich! Nazywam się Noah Downs, aka MyLawyerFriend! Jestem licencjonowanym prawnikiem specjalizującym się w kwestiach biznesowych i własności intelektualnej w branży tworzenia treści i gier wideo, a także partnerem Twitch.

Wczoraj Twitch opublikował swoją nową Twitch Monetized Streamer Agreement (“MSA”) dla każdego, kto uczestniczy w programach Twitch Monetized Streamer Programs jako partner lub podmiot stowarzyszony. Ze względu na aktualizacje wytycznych Twitcha dotyczących treści markowych, zostało to w dużej mierze niezauważone przez społeczność streamerów. Dziś rano Artykuł działu pomocy technicznej Twitchae omawiający aktualizacje programu partnerskiego został odkryty, a ten artykuł pomocy technicznej wyraźnie odnosił się do MSA jako nowej wersji umowy partnerskiej Twitcha. Jest to radykalna zmiana w stosunku do wcześniejszego podejścia Twitcha do ich relacji z partnerami i partnerami i stanowi nową erę tworzenia treści na Twitchu. Poświęćmy kilka minut, aby odpowiedzieć na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących MSA.

Po pierwsze, proszę wyjaśnić kilka terminów.

Zmonetyzowany program dla streamerów
Zgodnie z informacjami podanymi przez Twitcha, Program Monetyzowanego Streamera to program, do którego należą afilianci i partnerzy, aby mieć aktywne narzędzia monetyzacji (takie jak bity i subskrypcje) na swoim kanale.

Pulpit nawigacyjny Twitcha
Spersonalizowane centrum kanału Twitcha, w którym można znaleźć informacje o swoim kanale Twitcha i aktywności na Twitchu, w tym analizy strumieni, uzyskane przychody i ustawienia kanału.

W kilku ogłoszeniach z sierpnia 2022 r. Twitch poinformował społeczność, że zmienia sposób interakcji partnerów (i do pewnego stopnia podmiotów stowarzyszonych) z platformą. Ogłoszono usunięcie niepopularnych wymagań dotyczących wyłączności na streamowanie dla Partnerów, usunięcie dat wygaśnięcia umów oraz (co najbardziej niepokojące) zmianę udziałów w przychodach dla streamerów na platformie. W dniu 6 czerwca 2023 r. opublikowano artykuł Helpdesk, w którym stwierdzono:

Obrazek z artykułu Helpdesk na temat Umowy ze Streamerem Monetyzowanym. Czytamy w nim UWAGA: Począwszy od 6 czerwca, wysyłamy wiadomości e-mail do podzbioru naszej społeczności, do której ma to zastosowanie.

Wydawało się to wskazywać, że partnerzy mogą spodziewać się wiadomości e-mail z warunkami nowych umów partnerskich na 120 dni przed ich zaakceptowaniem, co teoretycznie dałoby tym partnerom możliwość zapoznania się z warunkami umowy i przyjrzenia się ich opcjom. Mniej więcej w tym samym czasie partnerzy otrzymali jednak wiadomość e-mail z informacją, że ich nowe warunki partnerskie są dostępne, co wyglądało mniej więcej tak:

Zrzut ekranu wiadomości e-mail wysłanej do Partnerów, kierującej ich do zapoznania się z nową umową partnerską poprzez kliknięcie linku.

Kliknięcie “SPRAWDŹ UMOWĘ” prowadzi do MSA. Co ciekawe, umowa MSA odnosi się również do partnerów:

Niniejsza zmonetyzowana umowa ze streamerem (

Ponadto, MSA jest zredagowane bardziej jako warunki świadczenia usług niż prawdziwa umowa – różnica polega na tym, że Partnerzy i Podmioty Stowarzyszone zgadzają się na warunki MSA po prostu przez używając Twitch lub uczestnicząc w ich programie partnerskim lub partnerskim monetyzowanym programie dla streamerów.:

Akceptując niniejszą Umowę i/lub korzystając z Twitcha lub kontynuując udział w Programie, wyrażają Państwo zgodę na to, że niniejsze warunki będą regulować Państwa udział w Programie.

Wydaje się to wskazywać, że każdy, kogo Twitch uznał za kwalifikującego się za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego Twitcha do bycia partnerem lub partnerem stowarzyszonym, który korzystał z Twitcha po opublikowaniu tego MSA, zgodził się na te warunki, niezależnie od tego, czy są tego świadomi, czy nie.

Pomimo początkowego problemu ze sprzecznością między Helpdeskiem a rzeczywistymi warunkami MSA, MSA ogólnie wydaje się być eleganckim rozwiązaniem (dla Twitcha) do rozwijającego się programu monetyzowanych streamerów Twitcha. Usunięto w nim rozróżnienie między afiliantami i partnerami, z wyjątkiem tego, co może pojawić się na pulpicie nawigacyjnym Twitcha, i objęto wszystkich twórców monetyzowanych treści tą samą umową, którą łatwo jest zarządzać po stronie Twitcha. Dzięki temu, że różne kwoty przychodów z subskrypcji, reklam i ofert pojawiają się tylko na pulpicie nawigacyjnym Twitcha zamiast w umowie, Twitch może zapewnić, że prawie każdy twórca treści może być traktowany jednakowo. Istnieją jednak dwa kluczowe problemy z MSA, których Twitch albo nie poruszył w swoim artykule w dziale pomocy, albo ma nadzieję, że twórcy tego nie zauważą:

1 – Minimalne wymagania dotyczące treści. Twitch wprowadził do sekcji 2.1 MSA wymóg, zgodnie z którym partner lub partner w Programie dla Streamerów Monetyzowanych “dostarczać stałą ilość treści na żywo, programować wysokiej jakości treści na żywo, regularnie wchodzić w interakcje z widzami swojego kanału Twitch i angażować ich, a także odpowiadać widzom swojego kanału Twitch na żywo za pośrednictwem czatu Twitch.” To pierwszy raz, gdy Twitch wprowadził minimalny wymóg dotyczący treści, interakcji, jakości lub zaangażowania w swoich umowach afiliacyjnych lub partnerskich – i nie jest on nawet dobrze zdefiniowany. Ten język nie wymaga określonej minimalnej liczby godzin, interakcji lub zaangażowania – wymaga jedynie, aby zapewnić “stałą ilość”. To, co jest “stałą liczbą”, zależy prawdopodobnie od Twitcha i może zostać wykorzystane przez Twitcha do usunięcia nieaktywnych lub rzadkich podmiotów stowarzyszonych lub partnerów z programu monetyzowanego streamera. Co więcej, Twitch ma prawo do usunięcia afiliantów lub partnerów, jeśli Twitch uzna, że ich treści nie są wystarczająco dobrej jakości lub jeśli zaangażowanie widzów jest niewystarczające.

2 – To nie sprawa osobista, to biznes. Podmioty stowarzyszone zawsze podlegały warunkom świadczenia usług, ale partnerzy zawsze mieli umowę licencyjną na zawartość z Twitchem – zapewniając bezpośrednie połączenie z platformą, która z nimi współpracowała. Przeniesienie partnerów do modelu warunków świadczenia usług sygnalizuje, że minęły czasy, w których Twitch postrzegał swoich partnerów jako coś więcej niż tylko liczbę. Spersonalizowane połączenie od dawna zanika – nawet dziesięcioletni partnerzy stracili już swoich menedżerów ds. partnerstwa, a nowi partnerzy zwykle nie mają dostępu do żadnej spersonalizowanej pomocy ze strony Twitcha poza kontaktami, które nawiązują na konwencjach. W tym momencie rozróżnienie między afiliantami a partnerami to niewiele więcej niż znacznik wyboru.

Q: Kogo to dotyczy / Dlaczego powinienem się tym przejmować?
A:
MSA ma wpływ zarówno na afiliantów i partnerów, jak i na fanów. Chociaż Państwa ulubieni twórcy treści mogą teraz oficjalnie streamować na innych platformach, stracili oni również znaczną część wsparcia, które sprawiało, że ich doświadczenia na Twitchu były wyjątkowe – a jeśli wydarzenia życiowe odciągną ich od streamowania, mogą stracić miejsce w Programie Monetyzowanego Streamera.

Q: Proszę poczekać, mam osobną umowę z Twitchem, czy to nadal mnie dotyczy?
A: Na to wygląda. Zgodnie z sekcją 13.7 MSA, w momencie, w którym korzystał Pan z Twitcha po opublikowaniu tej informacji, inne Pana umowy zostały anulowane, zastąpione i zastąpione przez MSA:

Niniejsza umowa stanowi kompletne i wyłączne porozumienie między Panem/Panią a nami w odniesieniu do przedmiotu niniejszej umowy, zastępując, anulując i zastępując wszystkie wcześniejsze lub równoczesne umowy, komunikaty i porozumienia, zarówno ustne, jak i pisemne, dotyczące tego przedmiotu.

Prawdopodobnie jest to rażący błąd redakcyjny Twitcha, ponieważ wydaje się, że ma on natychmiastowy wpływ nawet na największych streamerów na wyłączność na platformie.

Q: Więc co, jeśli jestem Partnerem od dziesięciu lat, lub jeśli mam niestandardową umowę, lub jeśli mam osobistą gwarancję od samego Dana Clancy’ego, że to nie będzie mnie dotyczyć, to nadal obowiązuje?
A: Zgadza się.

Q: A jeśli nie zaakceptuję tych warunków, co się stanie?
A: Prawdopodobnie utraci Pan partnerstwo lub zostanie usunięty z programu monetyzowanego streamera.

Q: Proszę poczekać, do bani.
A: Tak, to prawda.

Q: Dlaczego Twitch to robi?
A: Powodów jest wiele – ich program monetyzacji streamerów rozrósł się, a zarządzanie nim jest kosztowne. A może chcą być w stanie po cichu przesuwać kwoty przychodów za pośrednictwem pulpitu nawigacyjnego Twitcha bez konieczności podpisywania nowych umów. A może, jest to bezpośredni skutek pozwu Phantoml0rd, który Twitch przegrał w kwietniu 2021 roku. W tamtym czasie Twitch oświadczył, że usunął język, który dał Phantoml0rdowi wygraną ze wszystkich istniejących umów partnerskich z wyjątkiem kilku – ale to załatwia resztę.

Q: Musi być coś innego, co możemy zrobić.
A: Zgoda. Jak wspomniałem w moim artykule na temat wytycznych dotyczących treści związanych z marką, proszę natychmiast przekazywać Twitchowi informacje zwrotne, a także planować dywersyfikację treści.

Q: A jeśli mam więcej pytań, na które nie udzielono tutaj odpowiedzi?
A: Prawdopodobnie jest gdzieś odpowiedź! Proszę skontaktować się ze mną na Twitterze (@MyLawyerFriend), proszę sprawdzić wszystko od Zach Busseylub proszę wejść na dowolny serwer Discord, na którym prowadzone są rozmowy na ten temat. Proszę skorzystać z tych zasobów, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania.

Jest to niefortunna i złożona kwestia, która wciąż się rozwija. Mam szczerą nadzieję, że Twitch zmieni kurs lub przynajmniej poprawi MSA. Jednak najważniejsze rzeczy, które powinni Państwo wiedzieć, to:

– Wygląda na to, że MSA wchodzi w życie natychmiast, dla wszystkich uczestników Programu Monetyzowanego Streamera, którzy korzystali z Twitcha w ciągu ostatnich dwóch dni lub w inny sposób uczestniczyli w ich programach partnerskich lub afiliacyjnych.

– Umowa MSA daje Twitchowi możliwość łatwego usuwania partnerów z programu partnerskiego (i afiliantów z programu monetyzowanego streamera), jeśli nie spełniają oni określonych minimalnych wymagań dotyczących treści, w tym wymagań dotyczących zaangażowania i jakości.

– Twitch był platformą nastawioną przede wszystkim na twórców, która wspierała i pomagała kształtować niesamowity ekosystem twórców. Jest to jednak wyraźne przypomnienie, że Twitch to korporacja, a korporacje nie są pana przyjaciółmi. Złota era tworzenia treści na Twitchu wydaje się dobiegać końca, a dla Amazona jest to teraz gra liczbowa, chyba że nastąpi odwrócenie kursu.

Zastrzeżenie: Informacje zawarte w tym wpisie na blogu (“wpis”) służą wyłącznie ogólnym celom informacyjnym i mogą nie odzwierciedlać obowiązującego prawa w Państwa jurysdykcji. Żadne informacje zawarte w tym wpisie nie powinny być interpretowane jako porada prawna udzielona przez Premack Rogers PC lub Noah Downs indywidualnie, ani nie mają na celu zastąpienia porady prawnej w jakiejkolwiek sprawie. Żaden czytelnik niniejszego wpisu nie powinien podejmować działań ani powstrzymywać się od podejmowania działań na podstawie jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym wpisie lub dostępnych za jego pośrednictwem bez uzyskania odpowiedniej porady prawnej lub innej profesjonalnej porady dotyczącej konkretnych faktów i okoliczności od prawnika licencjonowanego w stanie, kraju lub innej odpowiedniej jurysdykcji licencyjnej odbiorcy. Niniejszy post nie ma na celu stworzenia relacji prawnik-klient w jakikolwiek sposób. Każdy konkretny wynik opiera się na faktach i okolicznościach każdej konkretnej sprawy oraz na obowiązujących przepisach Państwa jurysdykcji.

Tags: , , , , , , ,